Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 

 


VLOŽKOVÁNÍ a FRÉZOVÁNÍ
Vložkování a frézování starých komínů

Co je to vložkování, nebo vyvložkování komínu?

Foto z průběhu vložkování, kromě spony tam ještě přibyla nerezová manžeta, která zabraňuje pronikání deště do komínu kolem vložkyPokud stávající komín přestane bezpečně odvádět spaliny do ovzduší z důvodů jeho technického stavu, celkové konstrukce, či jiných důvodů, je nutné ho pro další využívání rekonstruovat (opravit, upravit). U stávajících komínů se nejčastěji volí metoda vyvložkování komínu. Jedná se o postup, při kterém kominík do původního komínového průduchu vloží vložku z vhodného materiálu pro daný spotřebič (nejčastěji nerez, plast). Z původního komínu se tak vytáří komín vícevrstevný, bariérový, vhodný i pro mokrý provoz, nebo i pro přetlakový spotřebič. Vložkování je relativně nejšetrnější metoda, jak ze starého komínu udělat komín nový vyhovující současným předpisům na normám.

 

Jak moc se při vložkování zasahuje do původního tělesa komínu?

Vložku není možné do komínu dostat bez vybourání, alespoň 2 otvorů v komínovém plášti. Nejčastěji se jedná o 2 otvory cca 40x40 cm v oblasti napojení kouřovodu spotřebiče na sopouch a dále v oblasti čistících dvířek na půdě (popsána nejčastější varianta u běžného dvou podlažního rodinného domu). Pokud se jedná o vložkování pro plynový kotel, tak tam je situace jiná a občas to jde i bez bouracích prací, kdy se využije stávající komín a pokud je dostatečně široký (např. nepoužívaný komín na tuhá paliva), tak se využije např. stávající zaslepená zděř.

Komínová fréza, frézování komínu, vrtání komínu

Velmi často je potřeba komín vyfrézovat, aby se do něj nová vložka vůbec dostala. Do komínu který má cca 150x150mm totiž vložku o průměru DN 150mm nedostanete a je potřeba ho rožšířit na cca 180x180mm. Komíny jsou často uhýbané a hraje se tu o milimetry, aby se tam nová vložka dostala i když je vyfrézováno. Frézovací hlava se upevní na komín na nadstřešní část a od spodu se pak komín pomocí rotující hlavy s řetezy postupně odfrézuje na požadovaný průměr. Vlastníme hydraulickou komínovou frézu Hydra 13, která umožnuje frézování komínu vysokých až 20m. Frézování zabere většinou půl dne až celý den, dle výšky komínu, tvrdosti cihel a komplikací ve stropech, následné vložkování další půl den. Někdy se pak dá vyfrézovat a vyvložkovat komín v jednom dni, jindy to zabere dny 2.

Jaká je cena za vložkování starých komínů? Klikněte si na náš ceník, nebo si napište o kalkulaci. Velmi obecně lze říci, že flexi vložka na tuhá paliva, průměru 150mm do 8m komínu vyjde na cca 30 000 Kč (materiál, vybourání, montáž, zazdění). Pokud je potřeba navíc fréza je to o cca 16 000 Kč (od 1500,-Kč za metr) víc. U kondenzačních kotlů je to složitější, zde počítejte s rozmezím 12000 - 25000 Kč, dle délky počtu kolen, speciálních hlavic atd. velmi orientační cena je 2400,-Kč za bm. Více na kontaktních telefonních číslech kominíků.

 

Vložkujeme komíny pro :

- tuhá paliva - nejčastěji nerez flexi vložkou DN 150 mm a když je komín přímý tak i pevnými vložkami DN 150mm, pro krby a kotle na tuhá paliva samozřejmě i vložkami většími DN 160 - 200 mm

- pro atmosférické plynové kotle (dnes již minimálně) v průměrech DN110-120-130 nerez

- kondenzační kotle. Zde se vložkuje nejčastěji v plastu (flexi, pevná), případně kombinace plast (kouřovod) a nerez wrap (vložka) o síle 0,10 mm. Hliník nelze použít pro příliš agresivní splodiny kondenzačního kotle. Naopak speciální plastové odkouření se pro kondenzační kotel hodí nejlépe, ale na škodu není ani vložka nerez dvouvrstvá o síle 0,12 mm.

Rozhodně nedoporučujeme vyvložkovat si komín sami svépomocí, tuto činnost opravdu svěřte zkušené firmě. Navíc potřebujete revizní zprávu s kulatým razítkem a to u vložkování svépomocí většinou nedostanete. Máme k vidění větší počet realizací děláno neodborně-svépomocí a oprava je nákladná jako sama realizace.

Naše firma vložkuje nejčastěji vložkami (pevnými, flexi) od firem Jeremias, Ricomgas, Almeva, Schiedel a Gaflex - jedná se o certifikované kvalitní vložky s dlouhou životností.

 Nechte si od nás zpracovat nezávaznou cenovou nabídku na vložkování (vyvložkování) a případné vyfrézování vašeho komínu.

Flexi vložky, T-kusy, komínová stříška

Vložkování komínu. Realizace BrnoVybourná díra pro T-kus, později zazděná

Vložkování komínů na tuhá paliva

Vložkování společných komínů pro kondezační kotle