Povinná roční kontrola komínu dle zák.320/2015 Sb. a vyhlášky 34/2016 Sb.
Co je to čištění komínu?
Vyčištění komínu je postup, který spočívá v mechanickém odstraňování pevných usazenin z komínového průduchu (komínu) a z kouřovodu u spotřebičů na pevná, kapalná a plynná paliva. K čištění patří i vybírání pevných znečišťujících částí v neúčinné výšce komínu a odstraňování kondenzátů ze spalinové cesty. Laicky řečeno: Čištění je činnost, při které kominík protahuje štětku, kominický strojek, kom.sluníčko, nebo frézu komínem a odstraňuje tím saze a dehet.
Co je to kontrola komínu?
Kontrola spalinové cesty (komínu) je postup, který provádí odborně způsobilá osoba (kominík), kterou je držitel živnost. oprávnění v oboru kominictví. Kontroluje se zejména provozuschopnost a požární odolnost spalinové cesty, napojení na spotřebič, vlastní provedení komínu a jeho prostup stavebními konstrukcemi domu. Dále se kontroluje zajištění bezpečného přístupu ke komínu a jeho vymetacím a čistícím otvorům. Vše musí být v souladu s platými ČSN a EN normami. Kontrolu komínu lze provést pouze po jeho vyčištění! Laicky řečeno: Při kontrole kominík odborně zhodnotí komín jako celek, zkontroluje po celé délce všechny jeho části a rozhodne, zda ho lze nadále bezpečně používat, případně navrhne nutné změny a opravy komínu.
Kdo kontrolu a čištění komínu může provádět?
Pokud máte spotřebič na tuhá paliva (dřevo), můžete si komín během roku čistit sami (do 50kW jmenovitého výkonu spotřebiče) a o těchto čištěních si vést záznamy v požární knize, ale KONTROLU komínu vám už musí provést odborně způsobilá osoba, tedy kominík a to minimálně 1x ročně. Tato KONTROLA KOMÍNU se dá provést výhradně po vyčištění komínu. U spotřebičů na plynná (plynové kotle) a kapalná paliva (často kotle na olej) není možné čistit svépomocí a komíny pak čistí pouze kominík a to minimálně 1x ročně.
Jak dlouho tvá kontrola komínu a jak dlouho trvá čištění jednoho komínu?
Pokud kominík provádí pouze kontrolu jedná se o práci, která zabere alespoň 20 minut, pokud se kromě kontroly i komín čistí, pak celý pracovní úkon trvá zhruba 40 minut a déle, podle znečištění komína a dostupnosti všech jeho částí i počasí.
Jakými způsoby lze tedy čistit komín?
Jsme moderní kominická firma, která disponuje aktuálně nejmodernějšími kominickými nástroji německé firmy WÖHLER. Kdo tedy očekává "dědu se štětkou přes rameno" je vedle :-) Rádi boříme zaběhlé mýty, například ten,že se komín se dá vyčistit pouze ze střechy...Máme zákazníky,kteří nechtějí,aby kominík jim lezl a chodli po střeše,z důvodu popraskání tašek......dovedeme čistit i spodními komínovými dvířky.
Jaké komíny se čistí a jak často?
Nový zákon a vhláška 34/2016 Sb. ukládají povinnost čistit komín na tuhá paliva (dřevo, brikety, uhlí) 2x ročně při sezónním provozu (max.6 měsíců v kuse) a kontrolovat 1x ročně. Čistit si komín můžete i sami, kontrolovat může jen kominík. Zjednodušeně řečeno, aby byl splněn zákon musí váš komín 1x ročně vyčistit a zkontrolovat kominík. Může i klidně častěji. U plynových spotřebičů si komín čistit sami nesmíte, takže vše musí udělat kominík a to 1x ročně vyčistit a zkontrolovat komín od plynového spotřebiče (u atmosféerických plynových kotlů a u turbo kotlů). U kondenzačních kotlů je to trošku jinak - tam se tato kontrola a čištění provádí nejméně jedenkrát za dva roky.
Nástroje které k čištění používá naše firma - vyčistíme každý komín:
Způsoby čištění naší firmou:
Ze střechy - pokud je dobrý přístup na střechu, střecha je v dobrém technickém stavu a je vybavena náležitostmi dle normy (nášlapy ke komínu, komínová lávka). Po střechách chodíme denně, na druhou stranu ale kominík není veverka, tudíž jsou střechy kam je lepší se nepouštět. Ze střechy se čistí nejčastěji lanem s kominickým strojkem, kominickým navijákem se štosákem, nebo speciálními nastavitelnými tyčemi vybavené nerezovými sluníčky, nebo plastovými štětkami.
Z půdy - každý správný starší dům má dvířka do komínu i na půdě a odtud se komíny čistí asi nejčastěji. Nejdříve se vyčistí část od dvířek nahoru k ústí komínu a teprve poté směřem dolů. Tady už nestačí jen lano, ale jsou potřeba tyče, nebo naviják s laminátovým drátem, který vyčistí komín stejně dobře i proti působení gravitace. Pokud je na půdě byt, tak do dvířek dáváme molitanovou ucpávku, aby saze nelítaly do místnosti (nebo aby se jejich poletování snížilo na minimum), případně pustíme technický vysavač
Spodními dvířky - ano, i spodními dvířky lze komín vyčistit stejně kvalitně jako ze střechy, nebo z půdy. Vlastníme tyče a navijáky (se spec.štětkami a sluníčky), kdy naviják vyčistí i 15m komín a tyče klidně i 20m. Pokud jsou dvířka v obyvatelné místnosti, používáme molitanovou ucpávku, aby sazí na podlaze a kolem dvířek bylo co nejméně v kombinaci s technickým vysavačem.
Čištění přes spotřebič (krb, kamna) - u přímého komínu (kouřovod s funkcí komínu), tedy tam kde je komín nasazen rovnou na spotřebič (nejčastěji se tyto komíny dělají nerezové), tak tento typ komínů se čistí tyčemi se speciální štětkou, která musí projít komínovou klapkou.
Sopouchem - po demontáži kouřovodu lze komín vyčistit i přes sopouch.
Čistícím kusem v koleně kouřovodu- u plynových kotlů, kdy je komín vyvložkován (plast, nerez) je založen na patní koleno je toto jediná možnost jak tento komín vyčistit. Je to lepší varianta než ze střechy - kdy by se mohly nečistoty nahrnout do plyn.kotle a ten nebude správně fungovat.
Jak vidíte možností ja vyčistit komín na tuhá paliva a plyn je hodně, takže se nemusíte bát toho, že třeba nemáte na střeše nášlapy a že kominík bude nadávat - my nebudeme, poradíme si jinak.
Čím lze vyčistit komín a na co si dát pozor?
Kominických nástrojů je v současné době poměrně hodně, od štětky na drátu po profesionální kominické navijáky. Volba vhodného nástroje je ale zásadní věc, protože některé komíny můžete špatným nástrojem zničit. To se týká především nerezových komínů, případně komínů dodatečně vložkovaných nerezovou vložkou (i nerezový nádstavec nad střechou). Do nerezového komínu patří pouze nerezový, nebo plastový čistící nástroj. Pokud k vyčištění nerezu použijete klasickou ocelovou štětku, nebo ocelovou štosákovou pružinu, tak dojde k bodovému poškození nerezi a i nerezový komín vám pak začne reznout a zbytečně si tak zkracujete jeho životnost. Zkušený kominík by toto měl vědět, stejně tak domací kutil by měl tuto informaci znát.
Přístup ke komínu: střešní výlez ke komínu,výklopné okno pro kominíka a střešní lávka pro bezpečný přístup kominíka
Dle normy musí být přístup na střechu zajištěn tak, aby se ke komínu dalo bezpečně dostat, tedy střešní výlez (okno) těsně vedle komínu a následná nášlapy od výlezu ke komínu. Pokud se jedná o větší vzdálenost ke komínu, pak nášlapy nestačí a je potřeba instalovat komínovou lávku. Vše řeší norma ČSN 734201. V praxi to ale často tak není. Střecha je v havarijním stavu, nášlapy drží jen na heslo a komínová lávka byla instalována v roce 1920..., takže často je lepší se těmto "normovým" věcem vyhnout a jít po střeše. Případně vyčistit komín jiným způsobem: z dvířek na půdě, spodními dvířky, sopouchem atd. Kominík není veverka a pokud zhodnotí, že střecha není v dobré stavu, tak si jistě poradí jinak. Aktuální moderní náčiní umožňuje vyčistit komín stejně dobře i spodními dvířky
Ženy se nás ptají: "Uděláte během čištění komínu velký nepořádek?"
Jsme vybavení molitanovou záslepkou, která se umístí do dvířek během čištění "ze spodu" a také průmyslovým vysavačem, který se pustí během čištění (zvláště pokud se jedná o dvířka v obyvacím pokoji, ložnici atd.) a pak se znečištění snažíme minimalizovat. Pokud se čistí z půdy, nebo z ústí komínu, tak dvířka oblepujeme papírovou páskou, aby se saze nedostávaly tlakem přes netěsnosti komínových dvířek. A mokrá hadra se dává často na kouřovod u sopouchu, aby se neprášilo ani tady. Někdy ale tyto věci nelze dobře použít a to v situacích, kdy je komín značně zanesen sazemi, zadehtován. Pak potřebujeme větší manipulační prostor a často pořádně zabrat, aby štětka saze protlačila, ale to se stává minimálně a tím vás strašit nebudeme :-) Určitě topíte jen suchým dřevem.
Aktuální cenová nabídka čištění komínu