Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 

 


Společný komín - vložkování pro kondezační kotle

Plno bytových domů má společné komíny, do kterých aktuální ústí několik turbo kotlů, které začínají dosluhovat a tak se začíná řešit co s tím, neboť nově lze instalovat již jen kondenzační kotle, které fungují v jiných teplotách, potřebují jiné vložky a tím pádem turbo kotle s kondenzačními kotli nelze kombinovat.

Jediné rozumné řešení je nyní bohužel pouze takové, při kterém se naráz vymění všechny turbo kotle za kotle kondenzační (aby se dodržela legislativa a technicky vše fungovalo). Chápeme, že některé turbo kotle jsou zatím v pořádku, na druhé straně nefunkční turbo kotel novým turbo kotlem už nenahradíte. Díky legislativě se pak někteří nájemníci budou dostávat do patové situace, kdy budou nuceni vyměnit něco co zatím funguje.

U kondenzačních kotlů je potřeba počítat s tím, že produkují denně cca 11 litrů kondenzátu, který musí odtéct do odpadu (pokud se řeší samostatně pro každý kotel zvlášť, případně se musí neutralizovat, pokud se jímá společně od několika kotlů současně). Jestliže jsou stávající kotle v koupelnách, nebo technických místnostech, tak napojení na odpad nebývá většinou problém.

Komín, nebo komínová vložka pro kondenzační kotel musí být certifikovaná pro vlhký provoz a musí odolat agresivnímu kondezátu (což není např. hliník používaný u turbo kotlů a často to nesplňují ani keramické vložky ve společných komínech a komín pak "vytopí" kondenzátem prostory v nejnižším patře).

Co se týče vložkování, tak komíny lze vložkovat buď plastem, nebo nerezem a pokud to průměr společného komínu dovolí, tak lze také vyvložkovat nové spalinové cesty samostatně (každý kotel má svoji trubku komínem až nad střechu), případně se vložkuje komín společný. Opět je nutné zajistit externí přísun spalovacího vzduchu ke každému kotli ať už z prostoru komínu, nebo děleně z fasády, světlíku atd.

Vlastní realizace je mnohem náročnější, než běžné vložkování jednoho komínu, je nutné dopředu znát nové spotřebiče, spočítat spalinové cesty (spalinovou cestu) ve speciálním programu, umístit případně zpětné klapky do kouřovodů atd. I cenově se jedná o mnohem náročnější řešení a jen málo firem je ochotno se do této práce pustit.

 

 

POPTEJTE NEZÁVAZNOU KALKULACI ZDARMA:

Odborný technik pro Vás: 776 310 278,  Ing. Roman Čejka

Kontaktní email pro vložkování: cejka@kominictvi24.cz